- Kolorowanki

Jak kolorowanie wpływa na rozwój dziecka

Kolorowanki są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Są one ułożone na półkach sklepowych, leżące w kącikach dziecięcych, a często używane jako zabawki na różnych imprezach i zajęciach rodzinnych. Kolorowanie dla każdego dziecka jest zabawą wesołą, radosną i bezpieczną. Ale czy kolorowanie przynosi dzieciom więcej korzyści niż tylko rozrywkę? Każda kolorowanka to zawsze dla każdego będzie wyjątkowa frajda.

Fundamentalne zalety z kolorowania

Niektóre z korzyści płynących z koloryzacji są oczywiste dla oka. Kolorując uwagę dziecka, często mówimy, że “ćwiczymy jego ręce” i stymulujemy kreatywność. Jest to niewątpliwie prawda, ale jak te umiejętności wpływają na rozwój dziecka?

Umiejętności motoryczne

Wypełnianie kolorowanek jest świetną umiejętnością do ćwiczenia i wymaga wielu skoordynowanych ruchów. Ważne jest nie tylko trzymanie kredki, ale również utrzymanie ręki w odpowiednim miejscu, aby nie przekroczyła linii. Po latach, gdy zetkniemy się z książką obrazkową, łatwo zauważymy, że nie jest ona taka prosta i wymaga ciągłej uwagi, zwłaszcza na małych obszarach. Nauka kolorowania jest doskonałym wstępem do nauki pisania, ponieważ uczy doskonalenia chwytu kredki i poprawia staranność dziecka. Jest to również wstęp do nabywania koordynacji oko-ręka, która jest konieczna w większości sportów. Dlatego kolorowanka jest podstawą umiejętności, którą maluch musi opanować w przyszłości.

Nauka cierpliwości

Dokładność to jedne z najbardziej pożądanych zalet, jakie możemy sobie wyobrazić. Zawsze uzupełnianie kolorowanek we wszystkich tych dziedzinach to dobry trening. Małym dzieciom często trudno jest skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas. Wszystko je fascynuje i dbają o swoją uwagę w każdej chwili życia. Kolorowanie uspokaja od otaczających nas bodźców, wymaga pełnej uwagi, nie przekracza granic i zmusza do uważnego przyglądania się temu, co robimy. Dzieci, które potrafią się skoncentrować przez dłuższy czas, szybciej i łatwiej przyswajają wiedzę, dlaczego więc nie rozwijać tej sprawności poprzez regularną zabawę.

Perspektywa artystyczna

Kolorowanie wymaga od dzieci podejmowania wielu decyzji dotyczących kolorów, których używają, pozwala im łączyć różne kolory ze sobą i puszczać wodze fantazji. Różowa trawa czy niebieskie zachody słońca to także dobra okazja do rozmowy o tym, czy dziecko lubi patrzeć na dzieci w tym kolorze, czy może zmieniło zdanie i chętnie pomaluje je na czerwono?